Wargame tankok festése TTQ-ra
2017.03.04. 11:12
Sziasztok!
Alábbi cikkem témája, mint a címe is mutatja, wargamezéshez készült tankok elkészítése TTQ (Tabletop Quality) szintre. Elsősorban 1:72, de használható 15mm-es járművekhez, vagy akár 28mm-esekhez is. Nem mondom, hogy ez a legszebb, legvagányabb festés, de az asztalon jól mutat, és nem olyan bonyolult megcsinálni. Nézzük mire van szükség:
- egy tank, alapszínek és egyéb holmik (stowage, géppuskák) felkenve
- Citadel Typhus Corrosion
- Vallejo German Camo Black Brown/50:50 sötétbarna:fekete mix
- szivacsdarabka
- félfényes és matt lakk
- Ammo/AK enamel bemosó (ez tankonként változó, milyen)
- kozmetikai pálcika (alakja miatt, fültisztító is jó)
- Ammo/AK filter
- Citadel Armageddon Dust/pigment/Ammo of Mig enamel Nature effect
A tankot Vallejo Model Air Olive Drab színnel fújtam le (airbrush erősen ajánlott, ha az ember komolyan szeretne WW2 vagy egyéb tankokkal foglalkozni, nagy segítség), a lánctalpat feketére, a szerszámok nyelét Pentart barnával (kb. Beasty Brown), a szerszámok fejét ezüsttel. A géppuskákat ugyancsak feketére.
Második lépésként a lényeg: ahová matricát akarsz rakni, kend le fényes/félfényes lakkal. Arra megy a matrica, majd a lakk, így szépen elfedve a szélén a fényes részt. Nem túl macerás, de rengeteget ad, ha nem látszik a matrica széle.
Ezután a már említett szivacsdarabot belemártjuk a fekete/barna festékbe, óvatosan letörölgetjük, és a kopásokat elkészítjük. Óvatosan odaérintgetjük a szivacsot, ahol a kopás valószínű lenne - élek, ajtók szélei. A fotók segítenek, de én "ahol jól néz ki" alapon szoktam ezt csinálni.
Most kerül elő a Typhus Corrosion.
A lánctalpat alul felül lekentem, a kép száradás közben készült. Ne legyen túl bő azért...
A következő fázis előtt lefújtam félfényes (ámde mattként eladott...) lakkal a tankot, ill. eltávolítottam a tornyot, amit külön csináltam meg. A szükséges festék ezután az enamel bemosó.
Ez itt a reklám helye :) Az enamel bemosót ilyen célokra jobbnak találom, mint az akrilt. Sokkal lassabban szárad, és sokkal kontrollálhatóbb. Gyárt az AK ill. a Mig is megfelelő bemosókat, de sima enamel festékből is megoldható a wash elkészítése. A Cromwellhez, mint a kép is mutatja a "Dark Brown for Green Vehicles" bemosót választottam, eddig is ezzel csináltam a brit járműveimet.
A bemosni kíván felületre felkenem, előveszem a pedikűrpálcikát...
És letörlöm a felesleget. Ezt a fázist hagyják ki legtöbbször akik wargame cuccokat festenek, pedig nincs is randább annál, amikor megül a wash egy nagyobb felületen. Én se törlöm le tökéletesen, de megpróbálok ügyelni erre.
A teljes tankkal eljátsszuk ezt. Talán ez a legidőigényesebb része a festésnek, de a legtöbbet ez is dob rajta.
A filtert (Brown for Dark Green) ekkor vittem fel, nem esszenciális, de ha már volt filterem...
Következőként lefújtam matt lakkal az egészet. AK-féle ultra mattot használtam, lehet fújni, vagy kenni, de fújva sokkal de sokkal egyszerűbb. Ennél a lépésnél igazából már meg lehet állni, ha nem akar az ember bajlódni a koszolással, így is teljesen korrekt járművet kapunk.
Utolsó lépés így a porolás. Az Armageddon Dust egy korrekt GW cucc, az utóbbi időben az egyetlen ami tetszett. Mintha szárazecsetelnénk, úgy vigyük fel a felületre, a felület széle felé haladva egyre többet. Próbálkozgattam pigmenttel is, de az valahogy sose akar működni...pigment felvisz, terpentinnel megtunkol, és elvileg jó, de nagyon nem akar jónak lenni...
A Nature effektes témát szoktam még használni. felkenem, és terpentinnel eldolgozom. Ezzel óvatosan, mert tudja bántani az alatta lévő lakk és festékrétegeket...
De összességében így kész a tank, lehet asztalra rakni. Én még talpazom, de ez már az egyéni hülyeségem...valamelyik két lépés között kerültek a lámpák kifestésre, mert azokat kb. mindig elfelejtem az elején. A fent leírt konkrét módszer alkalmazható bármilyen Olive színű járgányra, de igazából szovjetekre is működik. Egy délután 2-3 ilyet nyugisan meg lehet csinálni.
A metódus más festékekkel német járművön így néz ki:
A különbségek:
- AK Dunkelgelb Base alapszín
- erre a csíkokat szabadkézzel Luftwaffe Camo Green-nel (Vallejo Model Color)
- a csíkokat is koptattam a szivaccsal, Dunkelgelb Base-el
- bemosónak DAK Wash-t használtam
De kb. ennyi. A magam részéről eljutottam oda, hogy elégedett vagyok a munkával, és megtaláltam azokat az eszközöket amikkel boldog vagyok.
Remélem a cikk hasznos volt nektek, kész munkáitokról küldjetek nyugodtan képeket, kíváncsi vagyok hogy sikerül. Kérdésekkel, észrevételekkel ugyancsak bombázhattok a kommentszekcióban.
A cikkben elkészített jármű egy Revell Cromwell IV, nagyon szép tank, tudom ajánlani. A torony oldalán a stowage valami GW tankból származik.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
zirrian 2017.03.05. 19:29:40
Sándor Kaba Sarkadi 2017.03.08. 12:11:00
zirrian 2017.03.08. 12:13:35
A németekhez hajrá, kíváncsian várom őket! A britjeimet befejezem (jelenleg előkészítve 4 tank, 1 félláncos, 1 páncélautó, félkészen/dobozban még egy páncélautó, egy tank, két ágyú, egy légvédelmi ágyú vontatóva, meg még egy vontató), és aztán rátérek a németjeimre. Ott is van vagy 30 járgányom, ha azokkal megvagyok, még nemtom...vagy amcsik, vagy átmegyek másik hadszíntérre egy kicsit.